Kategórie
Pre dušuPre zdraviePre lepší životBeletriaRelax

Rady a novinky na e-mail.

Chcete dostávať zadarmo užitočné rady a zaujímavé citáty na svoj e-mail? A tiež informácie o knižných novinkách, zľavách a extra akciách? Prihláste sa, nestojí to nič a získate veľa!

Autori

Asha Dornfest

Asha Dornfest
 Moja výchova bola jasne typická pre strednú triedu a šťastne nekomplikovaná. Som jedináčik indického otca a židovskej matky zo slušnej východnej Európy a moje detstvo bolo výrazne koncentrované do amerického predmestia. 
 
Vyrastajúc sama som nemala žiadne súrodenecké konflikty, ťažkosti v škole či otázky týkajúce sa toho, kam v tomto svete vlastne patrím. Žili sme skromný život, ale nemali sme ani nejaké veľké potreby. Boj nebol niečo, s čím by som sa bola oboznámila. Môj relatívne ľahký, šťastný život pokračoval aj počas vysokej školy, sobášom s mojím manželom Raelom a začiatkom mojej kariéry ako spisovateľky. 
 
A hoci, keď som sa stala matkou, bola som stále šťastná, ľahké časy sa tým pre mňa skončili. Moja každodenná rutina  a vlastný imidž sa zmenili tak dramaticky, že šťastie som už nedosahovala bez námahy. Už to pre mňa nebol samozrejmý východiskový stav bytia. Teraz už to chcelo prácu, s ktorou som ale doteraz nemala žiadne skúsenosti. Pustila som sa krivolakou cestičkou smerom k rodinnému životu, ktorý by fungoval pre nás všetkých, ako moje deti rástli a menili sa. Snažila som sa nájsť riešenia v knihách a skúsenostiach svetaznalých starších rodičov, ale vždy som prišla skrátka. Ukázalo sa, že to, čo fungovalo v iných rodinách, nefungovalo v tej mojej alebo teda u mňa. Nejaký čas som si myslela, že je to nejaká chyba môjho vlastného rodičovstva (boli to dlhé a ťažké roky), ale pomaly som prišla na to, že rodičovstvo je skôr o tom, byť otvorený a učiť sa, než poznať na všetko správnu odpoveď. 
 
V roku 2005 som odštartovala blog, ktorý sa volal Parent Hacks. Bol to môj vlastný spôsob, ako začať hovoriť s inými rodičmi a vymieňať si myšlienky a objavy o rodičovstve. Boli to časy, keď ešte nefungoval Facebook a Twitter, takže komunita, ktorá vyrástla na Parent Hacks sa pre mňa stala čarovnou. Mnohí iní rodičia zakopávali rovnako ako ja, pokúšajúc sa ísť svojou vlastnou cestou k vyrovnanému rodinnému životu. Všetci sme mohli o tom vzájomne hovoriť a navzájom si pomáhať, a tak sme začali fascinujúcu konverzáciu, ktorá pokračuje dodnes. 
 
Ako sa komunita Parent Hacks rozrastala, to isté sa dialo aj so zložitosťou rodičovstva. Ukázalo sa, že ranné školské roky boli pre moje najstaršie dieťa, Sama, veľmi zložité. Trpel hroznou úzkosťou. Následne prepadol v škole, čo bola katastrofa pre jeho zdravie a sebadôveru. Začala sa tým trojročná odysea našej rodiny po školskom a zdravotníckom systéme. Bolo to desivé a stresujúce obdobie najmä preto, že sa zhodovalo s obdobím, kedy môj manžel zakladal internetový obchod. Moja dcéra Mirabai v škole prekvitala, ale Sam naďalej bojoval. Úzkosť veľmi efektívne brzdila Sama v učení a my sme boli bez možností. Rozhodli sme sa počas Samovej štvrtej triedy, že urobíme niečo, čo som povedala, že nikdy neurobím: rozhodli sme sa ho vyučovať doma. 
 
Mohla by som napísať celú knihu o tom, čo som sa naučila počas toho do šialenstva doháňajúceho, nádherného, oči otvárajúceho roka a pol, ktorý sme strávili vyučovaním Sama doma (a možno to jedného dňa aj urobím!). Pre účely minimalistického rodičovstva bolo mojím najväčším prínosom to, že som sa naučila dôverovať svojim rodičovským inštinktom a veriť v naše deti. Mnoho ľudí nesúhlasilo s našou voľbou, vziať Sama zo školy, a to vrátane tých, ktorých názor a súhlas som si najviac vážila. Vedeli sme však, že to bolo správne rozhodnutie, hoci sme netušili, čo nám to prinesie (úprimne, boli sme ako prikovaní). 
 
Nakoniec som zistila, že čím viac som venovala pozornosť svojim hodnotám a jedinečným potrebám našej rodiny – a čím menej som sa nechala rušiť expertmi na rodičovstvo, sociálnymi tlakmi a dobre mienenými názormi vrstovníkov – tým ľahším a lepším sa stával náš rodinný život. 
 
Dnes obaja, Sam a Mirabai, dosahujú na svojich lokálnych školách skvelé výsledky a Samove stavy úzkosti sú minulosťou. Moja rodina už viac nie je v zajatí obáv o zdravie nášho dieťaťa. Môj manžel a ja, obaja sa venujeme práci, ktorú milujeme, zatiaľ čo sledujeme naše dve úžasné (a veľmi rozdielne) deti vyrastať. Celým svojím srdcom verím, že minimalistické rodičovstvo (aj keď som ho takto pôvodne nenazývala) je tým, čo nám pomohlo dostať sa práve do tohto bodu. Stále sa pred nami v tomto smere objavujú nové výzvy a možnosti a aj naďalej zápasíme s dosahovaním rovnováhy a všetkými ďalšími komplikáciami moderného života. Sme však šťastní, že sme zdraví a učíme sa. 
 
« späť na prehľad autorov
Asha Dornfest
Menej je viac
Zľava: 30% Cena (€):
14,90 10,43
ks